Marek Zając – oktany i moc we krwi

Marek Zając – oktany i moc we krwi

Mamy ogromny zaszczyt przedstawić Państwu wywiad z niesamowitym pasjonatem  motoryzacji, mocy, oktanów, a przede wszystkim adrenaliny i rywalizacji. Człowiek pełen pasji i wielkiego serca. Jest znakomitym kierowcą jeżdżącym doskonale technicznie, bojowo i agresywnie. Niejeden znany polski kierowca rajdowy uczył się trudnej sztuki  jazdy od Niego. Przedstawiamy Państwu sylwetkę kierowcy rajdowego  Mistrza Polski – Marka Zająca.

Marek RMPST 005(1)

Marek Zając urodził się w 1969r. Jest szczęśliwym mężem i ojcem dwojga  dzieci. Poza rajdami ma nietypowe hobby – hoduje rasowe gołębie ozdobne, ma ich obecnie ok. 250 sztuk, na międzynarodowych wystawach jego pupilki zajmują czołowe miejsca.  Każdą wolną chwilę wykorzystuje na jazdy rajdową Toyotą, bo jak mówi- dzień bez adrenaliny, to dzień stracony. Rodzina i przyjaciele wspierają go cały czas wiedząc, że jest to jego autentyczna pasja i druga miłość. Pierwsza niezaprzeczalnie nadal należy do żony 🙂

Osiągnięcia:

CIMG08061995  Mistrz Polski  klasa”0″   Mistrz Polski  Generalka
1996  Mistrz Polski klasa”0″ I vice M.P  Generalka
1997  II vice Mistrz Polski klasa”0″
1998 Mistrz Polski  kasa „S II”
2001 II vice Mistrz Polski  klasa”0″  II vice M.P  Generalka
2002 Mistrz Polski klasa „0″  I vice M.P  Generalka                                                                              

2008 II vice Mistrz Polski klasa”0″            
                                                                                                       

adventure park kolibki wrak race foto jacek balk

Rozmowa Marka Gut z Markiem Zającem:

M.G. Czy każdy może zostać kierowcą rajdowym? Chyba wszyscy chłopcy o tym marzą…

M.Z. Moim zdaniem nie każdy, ponieważ do tego trzeba mieć dryg, talent i żyłkę do jazdy. Tego nie można się nauczyć. To trzeba mieć ! Zawsze powtarzam to komuś, kto prosi mnie o to, żebym nauczył go jeździć. Owszem, mogę udzielić rad, pokierować trochę, podpowiedzieć, ale do takiej jazdy każdy sam musi wiedzieć, że się nadaje.

M.G. Jakie cechy powinien mieć dobry kierowca rajdowy?

M.Z. Przede wszystkim refleks, opanowanie, cierpliwość i mieć ducha sportowego. Na rajdzie w czasie OS czyli odcinka specjalnego muszę być bardzo przewidywalny i wiedzieć, co może być za zakrętem czy za pagórkiem. Pamiętam taki rajd jak na odcinku specjalnym, na który jest zakaz wjazdu i wstępu postronnych osób wjechałem na groblę, z której był ostry zjazd w dół, wyskoczyłem do góry i zjeżdżając w dół  zauważyłem kibica, który prywatnym samochodem wjechał na odcinek, żeby popatrzeć na nasze przejazdy . Serce mi zamarło. Musiałem w ułamku sekundy tak pojechać, żeby nie spaść na niego. I do tego właśnie potrzebne są te cechy.

M.G. Jak zaczęła się twoja przygoda z autami?

M.Z. W 1995 roku zostałem członkiem klubu 4×4 Zrzeszenia Miłośników Samochodów Terenowych którego prezesem był Andrzej Deręgowski i zacząłem jeździć na zloty, a potem rajdy. Spodobało mi się i tak już zostało. Teraz analizując te wszystkie lata zdałem sobie sprawę z tego, że to już 19 lat!

M.G. Każdy rajd jest na pewno niesamowity. Który rajd wspominasz najbardziej?

M.Z. Wszystkie rajdy miały coś w sobie, ale najbardziej lubiłem rundy Mistrzostw Polski Jelcz we Wrocławiu, gdzie była bardzo duża liczba zawodników z całej Europy. Czuliśmy naprawdę  atmosferę międzynarodową ! Nie mogę nie wspomnieć o rundzie Hałda w Wałbrzychu, gdzie były bardzo górzyste tereny.  Jest to ogromne wyzwanie dla kierowcy rajdowego. Dla mnie niesamowite przeżycie, bo im trudniej, tym ciekawiej !

M.G. Samochód kierowcy rajdowego musi być specjalnie przygotowany.  Opowiedz coś o swoim samochodzie.

M.Z. Jest to Toyota Celica z silnikiem diesla, 300 KM, z dużym momentem obrotowym. Posiada zawieszenie Olinsa, klatkę bezpieczeństwa, siedzenia sportowe Sparco i jest przystosowany typowo do sportów cross country. Osiągana prędkość 170 km / h.

M.G.  Niemniej ważnym od auta jest pilot?

M.Z. Oczywiście. Pilot to jak moje dodatkowe oko. Informuje mnie o zagrożeniach na odcinkach, odtwarza notatki nawigacyjne sporządzone wcześniej podczas objazdu trasy . Moim pilotem od lat jest Piotr Binaś  z Gorzowa Wlkp. doświadczony z wieloletnim stażem i wieloma osiągnięciami. To bardzo ważne, żeby mieć obok siebie na siedzeniu kogoś pewnego, kto rozumie każdy mój ruch i przewiduje co będzie dalej. Musi być pełne zaufanie i synchronizacja. To podstawa bezpiecznej ( śmiech) i  skutecznej jazdy .

M.G. Kierowca rajdowy to trochę ryzykowne hobby, co Cię tak w tym pociąga?

M.Z. Adrenalina, adrenalina i adrenalina (śmiech). Ciężko bez tego mi żyć….  bardzo ważna jest atmosfera na takim rajdzie, której nie ma nigdzie indziej i radość z tego, że robię coś, co tak bardzo lubię. O każdym rajdzie, zlocie czy spotkaniu nas, kierowców rajdowych mogę coś ciekawego powiedzieć. Przez te 19 lat dużo tego było, poznałem wspaniałych ludzi, organizatorów, miłośników, kibiców i kierowców. Niektórych niestety już nie ma z nami, jak Maćka Majchrzaka z Łodzi,niektórzy nie jeżdżą z różnych powodów jak Jasiu Kozdra, ale zawsze chętnie spotykamy się i wspominamy nasze motoryzacyjne szaleństwa:-)

Tak jeździ Marek Zając:

 

 

Od autora:

Rajdy samochodowe  są kosztowną pasją . Bez sponsorów niestety nawet najzdolniejszy kierowca rajdowy ma ograniczone pole manewru. Mamy nadzieję, że uda się pozyskać ich  dzięki czemu Marek Zając będzie mógł ścigać się na największych imprezach Europy i świata, ponieważ jest tego wart i wniesie do rajdów niesamowite emocje i wzruszenia. Zatem trzymajmy kciuki, żeby się udało!

 

36 komentarzy

 1. No to niespodzianka…. Cudze chwalicie, swego nie znacie… Brawo Classic Moto Story!

 2. Beata Pająk /

  Jest super kierowca rajdowym i nie tylko!

 3. Marek brawo ,tak trzymać

 4. Marek jest super kierowca i nie tylko

 5. Lamorska /

  Znam Marka osobiscie jego pasja sa rajdy jest wspaniały w tym co robi nie rozumiem dlaczego tak doswiadczony i zdolny kierowca rajdowy nie byl na DAKARZE , ale wierze ze za rok pokarzesz wszystkim jak sie wygrywa powodzenia pozdrawiam Mirka

 6. Jedną z najważniejszych rzeczy w życiu jest robienie czegoś z pasją, całkowitym oddaniem przy wsparciu rodziny i przyjaciół. Powodzenia! Trzymam mocno kciuki! 🙂

 7. Yocker /

  I’ve Met Marek and seen his Car,
  I know a lot of rally drivers in England and know a little about the sport,
  I’m looking forward to the day when I can see Marek Drive,
  I’ve grate Respect for all Men and Woman who Race and Drive all kinds of vehicles On the Track, Road, and Off Road.
  What ive seen of Polish Car Sport Drives they are amongst the best in the world for there driving skills and now after Dakar the World knows that Poland and its Drivers can win.
  Next year don’t be surprised if we see Marek Zajac name representing Poland.

  Respect and Good luck ,Yocker.

 8. Seweryn /

  Super Panie Marku, miło jest czytać wywiad z Panem , zaledwie po kilku słowach można wyczuć ogromne zaangażowanie i satysfakcję z tego co się robi 🙂 Powodzenia i samych sukcesów 🙂

 9. Mam nadzieję, że w końcu ktoś Cię doceni , Twój talent, który niewątpliwie posiadasz i nie możesz go wykorzystać . Wiem, że to się stanie i bardzo Ci tego życzę !!!

 10. jarosław maczewski /

  Kurcze, znam człowieka. Widziałem jego wyczyny, jest nieobliczalnym kierowcą, jak Kubica. On nie potrzebuje hamulca. Jak jest zagrożenie, dodaje gazu. Super chłopie że żyjesz. myślałem że się gdzieś rozbiłeś, a ty wracasz do gry. Ale się cieszę.

  • Dzięki Jarek za fajne słowa, jak uda mi się to co zamierzam powiadomię Cię o tym, oczywiście na tej stronie 🙂
   Pozdrawiam.

 11. Joasia /

  Myślałam ,że w tym roku zawitasz na Dakarze ,bo tak właściwie tam Cię widzę na mecie.Zrób coś ,żebyśmy wszyscy mogli znowu widzieć Cię w akcji. Ja trzymam kciuki i Czekam!!!!

 12. Wróbelki /

  Marek to wspaniały kierowca,jak i przyjaciel. Powinien dalej wymiatac na OS-ach żeby młoda kadra wiedziała jak wygląda prawdziwy rajd!!! 🙂 Powodzenia!!!

 13. Mariusz Kontrwald /

  Mo kumpel z Gdańska znalazł Pana wywiad i zadwonił do mnie. Panie Marku, byłem jako oglądacz na Hałdzie w Wałbrzychu ale muszę Panu powiedzieć, że jak Pan jechał to zamknąłem oczy-ze strachu. Do dzisiaj kumple mi to przypominają. A ja naprawdę się Pana bałem. Życzę powrotu do rajdów i obiecuję ,że oczu nie zamkne! 🙂

  • Dzięki Mariusz, mam nadzieję, że nie zawiodę i osobiście powiadomię o swoim powrocie 🙂
   Pozdrawiam

 14. Pasja,umiejętności i ogromny talent, to już Pan posiada, teraz potrzeba dobrego sponsora, który uwierzy w Pana możliwości- czego bardzo Panu życzę. Czekam na Pana ekstremalne wyczyny 🙂

 15. Marcin /

  Kurde zobaczyłem wywiad na Facebooku w końcu hehe byłem na nie jednym twoim rajdzie i zawsze jak jechałeś był ogień z d… znaczy z rury, dynamika, opanowanie, umiejętności,doświadczenie wszystkie te cechy wskazują na Mistrza. Trzymam kciuki no i czekamy na DAKAR tam dopiero będziesz mógł rozwinąć skrzydła i pokazać na co tak naprawdę cię stać. Pozdrowionka

 16. Byłam na dwóch Pana rajdach widać od razu niesamowity styl jazdy, pasje, jak i doświadczenie. Mam nadzieje, że zobaczę Pana już nie długo na światowej klasy rajdzie Dakar, powodzenia i pozdrawiam.

 17. Witam, w tym roku będzie 10 już rajd Baltic Cup u nas na Pomorzu. Czytałem o Tobie na fejsie (podobno do sportowców zwraca się na TY , nieważne ile mają lat ) ,ale nie znałem cię wcześniej . Na zdjęciach widzę ,że furę masz jakbyś wrócił z Dakaru. Wystartujesz w tym rajdzie?

  • Witam, tak sobie marzę o Dakarze, ale do tego potrzebni są sponsorzy i mam nadzieję ich pozyskać chociażby poprzez takie akcje jak ten wywiad. Żal tylko, że nie mogę pokazać tego co umiem najbardziej i lubię.
   Pozdrawiam.

 18. Hipster /

  To może zróbcie jakieś spotaknie z fanami rajdów , chętnie bym przyszedł!

  • Marek /

   Właśnie jesteśmy w trakcie. Na stronie będzie oficjalne zaproszenie, więc cieszę się, że będziesz 🙂

 19. WIERNY FAN /

  Witam.
  Bylem na Jarmarku Dominikańskim 2 lata temu, auto masz super, ale coś słabo starty ci wychodzą. Widziałem i wszędzie widać, że sponsorem jest ERON Trans, więc nie wiem dlaczego nie startujesz. Taka prężna firma powinna zadbać chyba o auto, skoro reklamy widać na kilometr. Fajną masz fotę z Toczkiem.
  Pozdro!

  • MAREK /

   No nie jest to tak jak myślisz, ERONTRANS w 98% przyczynił się do tego, że auto jest, jeździ i tak wygląda, ale niestety ten sport jest bardzo drogi a mamy kryzys jednak, więc stąd ta akcja pozyskiwania nowych sponsorów. Może się uda.
   Pozdrawiam
   Marek

 20. Kasia /

  Myślałam, że zrobi Pan wszystkim fanom niespodziankę i wystartuje w RAJDZIE DAKAR, a tu nic. Pasja i niesamowite umiejętności w technice jazdy zaprowadzą Pana na czołowe miejsce, czego życzę w przyszłym roku . Czekamy na konkretnego sponsora 🙂

 21. Piotr B /

  Szkoda,że nie ma potencjalnego sponsora,który chciałby czytać na pierwszych stronach gazet sportowych o sobie i o jednym z najlepszych kierowców rajdowych, wznoszącego jego logo na wyżyny tego sportu. Mocno wierzę w Marka i w to,że niedługo to nastąpi!(i będziemy ich lać)

 22. JACEK /

  Słyszalem o Tobie, pamiętam wywiady w TVN TURBO, trochę ucichłeś w świecie rajdowym, ale widze , że ktoś sie wziął za ciebie. Oby skutecznie. Tego Ci życzę, bo dobrze jeżdzisz.
  Powodzenia.

 23. DANIEL /

  No w końcu powróciłeś !!! Bylem w Swornychgaciach jak wygrałeś z Hołowczycem. Szacun za to, nie mialem okazji wcześniej pogratulować. Nawet w Teleekspresie o Tobie mówili, objechałeś gwiazdę – nasz chlopak. Mam już swoje lata, ale na tym się znam i szczerze gratuluję!! Dowal im wszystkim !!! Trzymam kciuki!

  • MAREK /

   Cieszę się, że ktoś jeszcze pamięta te Swornegacie.
   Dzięki i pozdrawiam.

 24. Mariusz /

  Hej . Fajnie ,ze cos sie dzieje i , ze sa ludzie , ktorzy doceniaja ” fachowca”. Powodzenia!!!!

 25. Tomek /

  Patrzę i oczom nie wierze , wraca mistrz !!! Gdzieś ty był tak długo ? Ostatnio widziałem cię na Targach w Gdańsku i myślałem, ze już znalazłeś jakiś sposób, żeby znowu pokazać co umiesz a tu cisza… Czekam dalej, mam nadzieje ze ci sie uda teraz, widać konkrety teraz. Powodzenia.

 26. JASIU /

  Hej Mareczku! Dowiedziałem się na fejsie, że startujesz na nowo z nowymi ludźmi. Mam nadzieję, że doprowadzą tę akcję do szczęśliwego końca. Tego Ci życzę, bo to jest Twoja wielka pasja,której tylko pozazdrościć.
  Pozdro!

 27. KRZYSIEK /

  KRÓL DRÓG I BEZDROŻY !!! WIDZIALEM CO MR ORSKI NAPISAŁ !!! SUPER, W PEŁNI SIĘ Z TYM ZGADZAM I KIBICUJĘ CI !!!

 28. Krystyna Wojnar /

  Znam Pana Marka od wielu lat i jest człowiekiem o bardzo dużym sercu – wielu ludziom pomagał. Wspaniały kierowca rajdowy klasy światowej nie doceniany odpowiednio na lokalnym terenie, mino, że organizował wszystkie rajdy na Kaszubach. Z życzeniami, aby znalazły się osoby, które wspomogą i docenią pasję Pana Marka.

 29. Andrzej Klawikowski /

  Marek to dobry człowiek i wspaniały kierowca. Musimy do wspierać