I Wystawa Pojazdów Produkcji Polskiej – Kuźnia Wodna w Oliwie

I Wystawa Pojazdów Produkcji Polskiej – Kuźnia Wodna w Oliwie

W dniu 31.08.2014 w Kuźni Wodnej w Oliwie odbyła się bardzo ciekawa impreza motoryzacyjna. Nasi koledzy z FSO Pomorze zorganizowali I Wystawę Aut Produkcji Polskiej. Przyjechało prawie 50 sztuk. Nie mogło zabraknąć wśród nich Fiatów 126p, Fiatów 125p, Polonezów, Syrenek czy Warszaw. Oko cieszyły wszystkie egzemplarze- zarówno te ” jak spod igły” jak i te, nad którymi trzeba mniej lub więcej popracować.  Wystawa z pewnością usatysfakcjonowała wszystkim fanów motoryzacji ,w szczególności fanów  aut Made In Poland. Gościem  był Pan Ludwik Rożniakowski z przepiękną repliką CWS T1.

Pan Ludwik Rożniakowski

A oto wybrane historie aut :

„Fiacik,….no zielony  ” Basia Lejcher lat około 4.

Basia,przeurocza dziewczynka przyjechała z tatą Fiatem 125p z 1981r. Jej tata – Pan Adam Lejchert z Gdyni opowiedział historię swojego auta. Fiata otrzymał w spadku po dziadku, który to traktował auto jak swój skarb. Nie było więc  mowy, aby nie przejąć takiego skarbu. Wymagało to  nakładu pracy , ale Pan Adam przywrócił świetność  Fiatowi i obecnie eksploatuje go codziennie.

Fiat 125p z 1981

Od 2008r. przejechał już nim ponad 44 tyś. km. Jedyne, co zmienił to kolor-oryginalny był w kolorze kości słoniowej.  W planach ma zamontowanie pneumatycznego zawieszenia, ale dopiero za 2-3 lata.

Basia i jej tata    Basia i jej tata

 

 

 

 

 

Na moje pytanie skierowane do Basi, czy lubi to auto odpowiedziała, po dłuższym zastanowieniu : To jest moje ulubione autko i zawsze tym chcę jeździć! Tak więc życzymy przesympatycznej Basi i Jej tacie długich lat cieszenia się bezawaryjną jazdą!

Czemu kupiłem? – nie wiem…mówi Pan Dariusz. Obok stojąca Pani Grażyna : dla okrągłych kształtów przecież kupiłeś !

Właściciel z rodziną i przyjacielem

Kolejnym autem jest Syrena 105 z 1981r.  Właściciel- Pan Dariusz Markowski z Gdańska zakupił Syrenkę w 2000 roku ,po znalezieniu jej w gazetowym wydaniu  z ogłoszeniami. Zapłacił za nią 300 zł . Był to 2000 rok, dopiero co zrobił prawo jazdy ,miał trochę odłożonych własnych pieniędzy. Rodzinie oczywiście nic nie powiedział.

Syrena105     znaczek Syreny 105

 

 

 

 

 

W 2014 roku zaczął Syrenę użytkować ,dzięki silnemu wsparciu jego dziewczyny (brawo Pani Grażyno!), jeździ nią codziennie. Kolor pozostawił oryginalny i co ciekawe tablice pochodzą od 1-go  właściciela. W tej chwili Syrena ma na liczniku 43 tyś km i jeździ na wszystkich oryginalnych częściach.  Powodzenia!

 

Gratulujemy  FSO Pomorze i Kuźni Wodnej udanej imprezy !

tekst i zdjęcia Anna Gut

 

 

2 komentarze

  1. Darecki, syrenka prezentuje sie rewelacyjnie. pozdrawiam Ziuta
    \

  2. Fajnie ,że piszecie też o innych imprezach- nie waszych. Bardzo fajne zdjęcia