Wycieczka Oldtimerów do Gniewu-czerwiec 2017

Wycieczka Oldtimerów  do Gniewu-czerwiec 2017
Gniew to pięknie położone miasto nad Wisłą z XIII w, ma ciekawą historię. Od X w. tereny te należały do państwa Polan  i były częścią Pomorza Gdańskiego. W drugiej połowie XIII w. Sambor odebrał Gniew cystersom i w 1276 przekazał krzyżakom w zamian za pomoc w walce ze Świętopełkiem. 

Zamek w Gniewie

Miasto kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk w latach 1410–1466, w 1440 przystąpiło do Związku Pruskiego, by po pokoju toruńskiego stać się częścią państwa polskiego, aż do czasu I rozbioru. W czasie II wojny światowej hitlerowcy urządzili w zamku obóz dla przymusowo wysiedlanej ludności polskiej z  Tczewa i okolic. Pod koniec wojny Niemcy zażarcie bronili miasta, aby osłonić drogę odwrotu z Tczewa i  Gdańska.
Pięknymi klasykami grupa związana ze stowarzyszeniem Classic Moto Story podjechała pod sam zamek położony na malowniczym wzgórzu, z którego rozciągał przepiękny widok na Wisłę. Rejs statkiem również zaplanowany był na ten dzień. Ponadto można było obejrzeć walki rycerskie,które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Rejs po Wiśle

Dodaj komentarz